اندیشکده شورای آتلانتیک نشستی در باره سرنوشت «برجام» دردولت«ترامپ» برگزار می کند

[ad_1]

این نشست با حضور «تریتا پارسی» مدیر اندیشکده «شورای آمریکایی های ایرانی تبار» موسوم به «نایاک» برگزار می شود و «باربارا اسلاوین» کارشناس ارشد مسائل ایران در این اندیشکده مدیریت جلسه را برعهده دارد.

اندیشکده شورای آتلانتیک نشستی در باره سرنوشت «برجام» دردولت«ترامپ» برگزار می کند

به گزارش سایت ندا، اندیشکده آمریکایی «شورای آتلانتیک» نشستی را با حضور دو تن از تحلیلگران مسائل ایران برگزارمی کند و درباره سرنوشت توافق هسته ای ایران در دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بحث و گفت و گو خواهند کرد.

این نشست با حضور «تریتا پارسی» مدیر اندیشکده «شورای آمریکایی های ایرانی تبار» موسوم به «نایاک» برگزار می شود و «باربارا اسلاوین» کارشناس ارشد مسائل ایران در این اندیشکده مدیریت جلسه را برعهده دارد. در این جلسه، سرنوشت برجام در دولت «دونالد ترامپ» با معرفی جدیدترین کتاب «تریتا پارسی» صورت می گیرد. وی در کتابی با عنوان
Losing an enemy: Losing an Enemy: Can the Iran Nuclear Deal Survive Trump?
درباره سرنوشت برجام در دولت کنونی آمریکا بحث کرده است. پارسی در این کتاب که سومین کتاب او درباره دیپلماسی ایران و آمریکاست، تاریخچه مذاکرات هسته ای ایران و غرب را که بیش از یک دهه به طول انجامید به تفصیل شرح داده و ضمن تشریح دلایل موفقیت این گفت و گوها، درباره چالش های کنونی «برجام» نیز توضیح داده است. وی دیپلماسی تیم «باراک اوباما» نسبت به ایران را با رویکرد«ریچارد نیکسون» رئیس جمهوری سابق آمریکا مقایسه می کند که در سال 1972 با چین وارد مذاکره شد. پارسی استدلال می کند که «پیروزی دیپلماسی اوباما» در قبال ایران باعث شده است تا تهران دیگر یکی از دشمنان آمریکا نباشدِ همان طور که چین با دیپلماسی نیکسون از دشمن آمریکا به شریک آن تبدیل شد.
تریتا پارسی، موسس و مدیر اندیشکده «شورای ملی آمریکایی های ایرانی تبار»
National Iranian American Council (NIAC)،از کارشناسان روابط ایران و آمریکا، سیاست خارجی ایران و ژئوپلیتیک خاورمیانه است. اندیشکده «شورای ملی آمریکایی های ایرانی تبار» یکی از اتاق فکرهای سیاست خارجی آمریکا و نزدیک به نومحافظه کاران آمریکاست که البته تلاش می کند در عین حمایت از برخی دیدگاه ای ضد ایرانی، از دیپلماسی بین ایران وآمریکا و بهره گیری از ابزارهای نرم برای تغییر رویکرد ایران نسبت به آمریکا نیز طرفداری کند. پارسی طی مذاکرات هسته ای ایران و غرب از هواداران این اقدام و موفقان گفت و گوها بود و استدلال می کرد که توافق هسته ای مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شود. آخرین کتاب وی که محور نشست فردای اندیشکده شورای آتلانتیک است، 10 مرداد ماه سال جاری (اول اوت)، منتشر می شود.
«باربارا اسلاوین» (Barbara Slavin)، کارشناس ارشد مسائل ایران و خاورمیانه است و تحلیل ها و دیدگاه های وی به طور مستمر در رسانه های معتبر جهان منتشر می شود. اسلاوین خبرنگار رسانه آمریکایی «المانیتور» در واشنگتن نیز هست.
اندیشکده «شورای آتلانتیک» به عنوان یکی از تاثیرگذارترین اتاق های فکر در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بخش مجزایی از تحقیقات خود را به تحلیل ها و انتشار گزارش های راهبردی درباره مسائل گوناگون مربوط به ایران- چه تحولات داخلی کشور و چه امور منطقه ای و بین المللی- اختصاص دارد.
می توان یکی از دلایل افزایش حجم نوشتارهای تحلیلگران این اندیشکده طی هفته اخیر را بروز برخی مناقشات جدید در خاورمیانه از جمله تنش بین کشورهای عضو «شورای همکاری خلیج فارس» و قطر به راهبری عربستان سعودی و همچنین تشدید تنش بین ایران و آمریکا با محوریت «برجام» دانست. همچنین حضور ایران در سوریه و حمله تروریستی اخیر تهران نیز مورد توجه اندیشکده «شورای آتلانتیک» بوده است. از دوشنبه 22 خرداد ماه (12 ژوئن) تا شنبه 27 خرداد ماه (17 ژوئن)، 7 تحلیل در تارنمای این اندیشکده منتشر شده و نشستی نیز با محوریت «برجام» با حضور کارشناسان بنام اندیشکده های مطرح برگزار شده است.

منبع:ایرنا

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *