جزئیات کامل از منطقه حائل میان مصر و غزه/ طرحی برای کاهش شدت محاصره 11 ساله

[ad_1]

به گزارش سایت ندا، وزارت کشور و امنیت ملی در نوار غزه شروع به برداشتن گام‌های عملی برای ایجاد یک منطقه نظامی حائل میان غزه و مصر کرده که بر اساس تفاهمات اخیر در دیدار هیئت حماس با سازمان اطلاعات مصر عملی شده است.

پایگاه خبری«الرساله» در گزارشی اعلام کرد: این منطقه حائل قرار است  در امتداد مرز  بالغ بر 14 کیلومتر مربع طول داشته باشد و عرض آن نیز  بین 100 تا 150 متر باشد.
 

منطقه‌ مذکور منطقه‌ای است که پس از خروج اسرائیل از نوار غزه و مرز مصر در سال 2005به منطقه امنیتی تبدیل شده و وورد غیر نظامیان به آن ممنوع است.  فقط نیروهای امنیت ملی به هدف حمایت از مرزهای شرقی و جنوبی نوار غزه اجازه تحرک در آن دارند.
 

 در منطقه دوم مرزی پس از نیروهای امنیت ملی، دهها پایگاه امنیت ملی مرزی مستقر است. این نیروها ده سال پیش برای جلوگیری از هر گونه قاچاق و  مبارزه با تونلها به وجود آمده است.
 

منطقه ای که وزرات کشور معین کرده و حدود صد متر است، از دیوار مصری شروع میشود و اکثر مناطق نزدیک به مرز هیچکدام از خانه‌های فلسطینی و  زمین‌های کشاروزی شهروندان نمی رسد، حتی اگر طول این دیوار به 350 متر برسد. بلکه محدود به  منطقه‌ی امنیتی است.  این منطقه در واقع یک زمین متعلق به حکومت است که قبل از عقب نشینی اسرائیل در سال 2005 تحت کنترل آنها بوده است.

 

مسوولان امنیتی به «الرساله» گفتند، این طرح امنیتی نیاز به هموار کردن زمینها به هدف تسهیل رفت و آمد نیروهای امنیتی در طول شبانه روز دارد.
 

اضافه بر موارد ذکر شده، این طرح امنیتی نیار به برقراری شبکه‌های روشنایی و دوربین‌های نظارت دارد، که اتاق عملیات نیروهای امنیت ملی (تحت نظارت حماس)  آن  را کنترل می کند.

 

بنابراین، منطقه مرزی در اغلب مناطق زمین مسطح می شود، و کنترل از هر دو طرف مرز آسان می شود، امنیت ملی فلسطین و ارتش مصر نیز قراراست  نیروها و برج‌های نظامی خود را در مرز مستقر کنند.
 

به نوشته الرساله ایجاد این منطقه در نهایت به نفع طرف فلسطینی تمام می شود.
 

یک مقام امنیتی در این باره بیان داشت: ما به هیچ شهروندی اجازه عبور از منطقه نمی دهیم، و این منطقه تبدیل به یک منطقه نظامی بسته میشود، و هر فردی که وارد آن بشود به دادگاه نظامی ارجاع خواهیم داد.
 

بالاترین مقام امنیت حکومتی در غزه اشاره  به ضعف امکاناتی که ممکن است بر روند پیشرفت کار تاثیر بگذارد کرد، اشاره کرد که آنها «نیاز به مواد و تجهیزات زیادی دارند، به ویژه سیم‌های خاردار، برای جلوگیری از ورود نظامیان رژیم اشغالی به غزه.
 

او افزود، این اقدامات در سفر اخیر هیئت حماس به مصر به تصویب رسیده است، و تاکید کرد که « تا زمان دستیابی کامل به امنیت و کنترل مرز برای جلوگیری از عملیات قاچاق و نفوذ، این اقدامات ادامه خواهد داشت.

الرساله تاکید کرده ایجاد این منطقه در نهایت باعث خواهد شد طرف مصری تسهیلات بیشتری برای کاهش شدت محاصره غزه در نظر بگیرد.

منبع:قدسنا

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *