چرا ایده ناتوی عربی اشتباه وحشتناکی از سوی ترامپ است.

[ad_1]

اگر به سال های 1950 نگاه کنیم، در خواهیم یافت که آمریکا با مطرح کردن ناتو عربی به دنبال احیای قرارداد بغداد در زمان جنگ سرد برای مقابله با شوروی است. آمریکا در تلاش است تا با تشکیل ناتو عربی اتحاد میان کشورهای سنی را در مقابل ایران افزایش دهد.

چرا ایده ناتوی عربی اشتباه وحشتناکی از سوی ترامپ است.
به گزارش سایت ندا به نقل از گاردین، اگر به سال های 1950 نگاه کنیم، در خواهیم یافت که آمریکا با مطرح کردن ناتو عربی به دنبال احیای قرارداد بغداد در زمان جنگ سرد برای مقابله با شوروی است. آمریکا در تلاش است تا با تشکیل ناتو عربی اتحاد میان کشورهای سنی را در مقابل ایران افزایش دهد. این حرکت سیاسی و نظامی مانند یک آهنگ گوش نواز برای پادشاهان مستبد عربی است، که با ایجاد ترس از ایران  در دل حکام عرب و اسراییل، شرکت های تولید کننده سلاح می توانند سلاح های خود را به این کشور ها بفروشند و هم موضوع فلسطین به فراموشی سپرده شود اما این نکته با اهمیت می باشد که بین ایران و شوروی زمان جنگ سرد اختلاف زیادی وجود دارد.

اول، کشورهای عربی به صورت یکپارچه سنی نیستند و جمعیت شیعه نیز دارند و حتی بعضی از این کشورها اکثریتی شیعه دارند. دوم، بعضی از کشورهای عربی فاقد جمعیت شیعه می باشند و نفوذ ایران در آن کشورها کم است و ایران از اهمیت بالایی برای آنها برخوردار نیست. سوم، آیا منفع آمریکا با حمایت از این کشورها تامین می شود؟

اما نمی توان از این نکته غافل شد که بعد از انقلاب اسلامی در ایران، ایران به دنبال افزایش نفوذ خود بوده  و این کار باعث شده است که در طرف مقابل کشور عربستان در راس آن دست به ترویج تفکر جهادی و تکفیری بزند.ار طرف کشور های غربی ایران به عنوان تهدیدی بزرگ مطرح می شود و باعث می شود که کشورهای غربی از کشور هایی که ضد ایران هستند حمایت کنند، اما این نکته حائز اهمیت است که این کشورهای سنی در حال ترویج ایدئولوژی هایی همچون تکفیری و مفاهیمی مانند شرک و کافر… می باشند که فقط به مسلمانان بد اطلاق نمی شود و بعدا دامن کشور های غربی را میگیرد.همچنین این نکنه نیز با اهمیت است که زمانی که آمریکا از ناتو عربی صحبت می کند به خاطر داشته باشد که وارد جنگ زمینی دیگری در خاور میانه نشود.

دوشنبه 1 خرداد 1396

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *